Sararan Mermer Nasıl Temizlenir?

mermer mutfak temizliği
Önerimiz

Mermerlerinizi günlük hayatımızda sıkça kullandığımız sirke ve limon gibi asit içeren malzemelerden koruyun. Mermerlerin günlük temizliği için sabun veya Cif gibi mermere uygun temizlik malzemeleri kullanın.

sararan tezgah nasıl temizlenir
sararan tezgah nasıl temizlenir

Mermer, şık görünümü ve dayanıklılığı ile mimarinin ve ev dekorasyonun vazgeçilmez malzemeleri arasında yer alır. Yüzyıllardır ayakta olan birçok tarihi eserde mermer kullanıldığını görebilirsiniz. Gerçekten de mermer, doğru bakım yapıldığı takdirde çok uzun süre kusursuzluğunu korur. Mermerin bakımı oldukça kolaydır, tabi ki doğru yöntemleri bildiğiniz sürece. Mermer temizleme yöntemleri ile ilgili tavsiyelerimiz size bu konuda yardımcı olacak.

Mermer Temizliği Nasıl Yapılır?

Mermer, kireçtaşının yüksek ısı ve basınçla başkalaşım geçirmesi sonucu ortaya çıkar. Mermer güçlü bir taştır, fakat kireçtaşı yapısı nedeniyle temizliğinde dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Kullanılan asitli ve çamaşır suyu içeren temizlik malzemeleri mermerin içerisindeki kirecin okside olmasına ve mermerin sararmasına yol açar. Aynı zamanda, uzun süreli suya temas da mermerin sararmasına yol açan nedenler arasındadır.

Mermer temizleme yöntemleri ile ilgili en kritik konu ise kullanılan temizlik malzemeleridir. Çamaşır suyu, kireç çözücüler ve sentetik bazlı malzemeler mermer için uygun değildir. Mermerlerin temizliği için PH değeri sıfır olan temizlik malzemelerini seçin.

Mermer Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Mermer lekelerini çıkarmak için evde bulunan malzemelerden faydalanabilirsiniz. Fakat mermer temizleme yöntemleri arasında en iyi sonucu elde etmek için Cif Naturals gibi mermer temizliğine uygun ürünlerden faydalanmalısınız.

Karbonat İle Mermer Lekelerini Çıkarma

Aşağıdaki adımları uygulayarak mermerdeki lekeleri zahmetsizce çıkarabilirsiniz:

 1. Mermerin lekeli bölümünü su ile nemlendirin. Bunun için ıslak bir bez veya su spreyi kullanabilirsiniz.
 2. Ufak bir kabın içinde karbonat ile suyu karıştırarak lapa kıvamında bir karışım elde edin. Bu karışımı sıvı bulaşık deterjanı ve un kullanarak da elde edebilirsiniz.
 1. Elde ettiğiniz karışımı daha önce ıslattığınız lekelerin üzerine uygulayın.
 2. Karışım sürdüğünüz kısmı streç film ile kaplayın ve 24 saat süresince dinlenmeye bırakın.
 3. 24 saat sonra streç filmi kaldırın ve ıslak bir bez yardımı ile karışımı temizleyin.
 4. Eğer hala leke kaldığını görürseniz aynı işlemleri bir kez daha uygulayın.
 5. Mermerde oluşabilecek su lekelerini önlemek için yüzeyi ince bir havlu veya mikro fiber bez ile kurulayın.

Oksijenli Su İle Mermer Lekelerini Çıkarma

 1. Mermer lekelerini oksijenli su ile ıslatın. Bunun için sprey şişelerden faydalanabilirsiniz.
 2. Streç film kullanarak, ıslatmış olduğunuz bölümlerin üzerini örtün ve 24 saat bekletin.
 3. 24 saatin sonunda streç filmi kaldırın. Islak bir bez veya sünger kullanarak oksijenli suyu temizleyin.
 4. Su lekelerini önlemek için ıslak alanları kurulayın.

Dikkat! Bu metodu yalnızca açık renk mermerler için kullanın. Oksijenli su koyu renkli mermerlerin renginde açılmaya sebep olabilir.

mermer tezgah temizliği, mermer masa temizliği, mermer döşeme temizliği
mermer tezgah temizliği, mermer masa temizliği, mermer döşeme temizliği

Yağlı Mermer Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Mermer mutfak tezgahlarında yağ lekesi oluşması sık görülen bir durumdur. Mısır nişastası kullanarak mermerdeki yağ lekelerine müdahale edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken yağ lekesi üzerine biraz mısır nişastası döküp 20 dakika kadar bekletmek ve sonrasında ıslak bir bez ile temizlemek. Tabi ki, temizleme işlemi bittikten sonra kurulamayı unutmayın.

Mermerde Sarı Lekeler Nasıl Önlenir?

Sararan mermer nasıl temizlenir sorusunun cevabı kadar, sarı lekelerin nasıl önleneceğini bilmek de önemlidir. Önerilerimizi takip ederek mermerde sarı lekeler oluşmasının önüne geçmeniz mümkün.

 • Sarı lekelerin ortaya çıkmasını önlemede cilalı mermer cilasız mermere göre daha avantajlıdır. Ev dekorasyonunuzda mümkün olduğunca cilalı mermer kullanmaya çalışın. Eğer halihazırdaki mermerleriniz cilalı değilse, cilalatmayı değerlendirin.
 • Sıcak tabak veya tencereleri mermere direkt olarak koymak mermere zarar verir. Sıcak mutfak malzemelerini altlık kullanmadan mermere temas ettirmeyin.
 • Mermer emici bir yüzeye sahiptir. Sıvı ya da katı fark etmeksizin mermerin üzerine dökülenleri fazla bekletmeden temizlemeye özen gösterin.
 • Mermerleri fırça ya da sert yüzeyli süngerle temizlemeyin. Yumuşak bir bez kullanın.
 • Mermeri ıslak bırakmayın, her temizlik sonrası mutlaka kurulayın.

Mermerit Nasıl Temizlenir?

Bazı mutfak veya banyo tezgahları mermeritten, yani döküm mermerden yapılır. Mermer tozu ve polyester karışımından kalıplara dökülerek oluşturulan mermerit, mermerin aksine asitten veya ısıdan etkilenmez.  Gözeneksiz yapısı sayesinde su geçirmez, sıvıyı emmez, kolay kolay leke tutmaz ve bakteri barındırmaz. Genel temizlik malzemeleri veya sirke, mermerit yüzeyleri temizlemek için uygundur.