Doğal Taş Mermer Modelleri ve Kullanım Alanları

Mermer Banyo Modelleri

Doğal taşların doğal güzelliği insanların geçmişten günümüze kadar ilgisini çekmiştir. Gelişen teknoloji ve artan imkânlarla birlikte doğal taşların muhteşem güzelliği yaşam alanlarımıza da önemli ölçüde yansımıştır. Yaşam alanlarımızı daha konforlu hale getirmek için hemen hemen her türlü ayrıntıyı dikkate alarak istediğimiz konforu istediğimiz tasarımlarla yakalayabiliyoruz. Tabi durum böyle olunca ev, iş yeri gibi alanları en güzel renk ve dekorasyonlarla kaplamak için bir engel kalmıyor. Doğal taşların doğal güzelliği sadece yaşam alanlarımızda değil pek çok çeşitli amaçlarla kullanılabilmektedir. Bazen kolumuzda, parmaklarımızda bir aksesuar olarak görebildiğimiz gibi; bazen de mezarlar için kullanılan araçlar olarak görebiliyoruz doğal taşları. Doğal taşların yapısı, yaygınlığı, görünümü gibi pek çok unsur bu taşın kullanım alanlarında da önemli bir etkiye sahiptir. Ülkemizde en çok çıkan ve kullanılan doğal taşlardan biri de mermer. Ülkemiz için önemli bir maden olan mermerin kullanım alanlarına bir göz atmaya ne dersiniz?

Ülkemizin Önemli Doğal Taşı Mermer

Mermer Banyo Modelleri
Mermer Banyo Modelleri
Mermer Banyo Modelleri
Mermer Banyo Modelleri

Ülkemizde özellikle Ege bölgesinde çıkarılan mermer geniş bir kullanım alanına ve çeşitli kullanım amaçlarına sahiptir. Mermerin dayanıklı yapısı ve şık görünümü kullanım alanlarının giderek çeşitlenmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Afyon, Kütahya, İzmir gibi şehirlerde bolca bulunan mermer rezervi oldukça kaliteli yapısıyla dünya ülkelerine ihraç edilmektedir. Mermerin insanlarda oluşturduğu güzel izlenim bu ürünlerin tercih edilebilirliğini de büyük ölçüde artırmaktadır. Ülkemizin en değerleri rezervi olan mermerin kullanım alanları da oldukça geniştir.

Özellikle gelişmiş binaların inşasında mermer önemli yer kaplamaktadır. Zemin, merdivenler, asansör zeminleri, havuz kenarları, masa, sehba gibi pek çok yapı mermerin sıkça tercih edildiği yapılardır. Mermer kolay temizlenebilir olması, dayanıklı olması ve şık bir görünüm sağlaması sebepleriyle insanlar tarafından oldukça beğenilmektedir. İnsanların hizmet alacağı iş yerlerinde de mermerin kullanımı oldukça önemlidir.

Mermer Nerelerde Kullanılıyor

acıbadem hastanesi istanbul

Ülkemizde önemli rezerv alanları bulunan mermerin geniş bir kullanım alanına sahip olduğundan bahsetmiştik. Gelin bu geniş kullanım alanlarına biraz değinelim. Mermer öncelikle camların altlarında yaygın olarak kullanılmaktaydı. Aynı zamanda mezarlıklar için de en çok kullanılan doğal taştı mermer. Fakat ev, iş yeri gibi insanların yaşam alanlarının bazılarında da sıkça kullanılmaktaydı. Zamanla mermerin sağladığı avantajların birçok insan tarafından keşfedilmesi yaşam alanlarında yer alan mermerlerin yaygınlığını da büyük ölçüde artırdı. İnsanların olduğu hemen hemen her yerde farklı mermer modelleri mekân dekorasyonunda önemli yer edindi. Zemin, merdiven, cam, balkon gibi hemen hemen mekânların her yeri birbirinden güzel mermer modelleri ile kaplanmaya başlandı.

Önceden lüks olarak değerlendirilen mermer artık günümüzde evimizin her bölgesinde en sık kullanılan doğal taşlar arasında yer alıyor. Evlerimiz ve iş yerlerimizde önemli bir alan kaplayan mermerlerin tatil bölgelerinin vazgeçilmezi olan havuzlarda da yaygın olarak kullanılması söz konusudur. Havuz kenarı gibi alanlarda traverten olarak ayrı doğal taş modelleri bulunsa da mermerin havuzun bulunduğu yerlerde sıkça tercih edildiği de görülmektedir. Havuzun ve etrafının güzel bir görünüme sahip olabilmesinde mermerin doğal yapısının önemli katkısı bulunmaktadır.