Mermer Yüzeylerin Avantaj ve Dezavantajları (Mermer Masa, Tezgah)

Eşsiz güzelliği ve birçok özelliğiyle her geçen gün önemini artıran mermer masa ve tezgahları kullanmaya yönelik bir arayış içerisinde misiniz? Sizler için bu araç-gereçleri temin etmenizde öneli bazı hususları bu yazımızda değinmeye çalışacağız. Daha sağlıklı seçimler yapabilmenizi sağlamak amacıyla oluşturduğumuz bu yazıda mermer tercih ederek elde edeceğiniz avantaj ve dezavantajları bir kullanıcı gözüyle inceleyeceğiz.

Mermer basit tabirle ne kadar sert olarak nitelendirilse de çeşitli ölçeklerle yapılan değerlendirmede orta düzeyde yumuşak bir taş olarak belirtilmektedir. Bu yüzden de leke ve çizilme gibi durumları karşı son derece duyarlı bir yapıya sahiptir. Fakat bu durum hemen hasar görüp çizileceği anlamına gelmiyor tabi ki. Özensiz kullanımla birlikte bu yüzeylerin üzerinde dökülen ve uzun süre bekletilen lekeler, asitli sıvılar yüzeylerde hasara neden olabilir. Onun haricinde yüzeyde kolay kolay da hasar oluşmaz. Mermerin kullanımı ve temini noktasında ki sağladığı avantajları ve dezavantajları aşağıda maddeler halinde sıraladık.

Avantajları

 • Mermer yüzeylerin eşsiz görünümleri ve parlak yüzeyleri ortama kattığı havayla birlikte son derece önemli bir avantajdır.
 • Mermerler yapısındaki bileşenlerin etkisiyle son derece dayanıklı yapıya sahiptir. Kolay kolay aşınmazlar.
 • Mutfaklarda estetik ve dekoratif uyumu sağlamak için son derece elverişlidirler.
 • Pek çok farklı ürünlerde ve çeşitli kullanım alanlarında tercih edilebilmektedir.(masa, tezgah, merdiven)
 • Fiyat olarak diğer doğal taşlarla karşılaştırıldığında daha uygun fiyatlara temin edilebilmektedir.

Dezavantajları

 • Dikkatli kullanım ve temizlik işlemlerine ihtiyaç duyarlar.
 • Doğrudan çizici ve aşındırıcı maddelerin temasından anında olumsuz etkilenebilirler.
 • Bardak altlığı gibi korucuyu araç-gereç kullanmanızı gerektirebilir.
 • Olası hasar ve bozulmalara karşı tamiri maliyetli olabilir.

Kullanıcı gözünden mermer yüzeylerin avantaj ve dezavantajlarını incelediğimizde aslında sadece temizlik ve bakım işlemlerini belirli bir rutine bağladığımız zaman mermeri uzun bir süre sağlıklı bir şekilde kullanabiliriz. Yaygın kullanım alanları mermerin dayanıklılığı noktasında zaten önemli bir ipucudur. Asidik ve aşındırıcı maddelerle temas ettirmediğimiz müddetçe mermer yüzeyleri yaşam alanlarımızda uzun süreler kullanabilmek mümkün.

Mermer Masa ve Tezgah Yüzeylerinin Bakımında Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Tezgahlarda bardık altlıklarını sürekli kullanmaya özen gösterin.
 • Dökülmelerin bırakacağı izleri engellemek adına anında silin ve lekeleri ortadan kaldırın.
 • Mermer yemek masası kullanıyorsanız masanın üzerini örtebileceğiniz ped gibi farklı araç-gereçleri kullanmaya özen gösterin.
 • Mermer yüzeylerin temizlenmesinde geleneksel temizleyicileri kullanmak yerine mermerler için önerilen ve özel olarak üretilen yüzey temizleyicileri kullanın.
 • Günlük olarak ılık suyla ufak bir temizleme işleminden geçirmeye özen gösterin.

Bütün bu önerileri dikkate alarak mutfak, yemek odası veya diğer alanlar mermerin estetik ve şık görünümüyle muazzam bir ambiyansa sahip olacaktır. Mermer tezgah, masa ve diğer ürünlere sahip olmanın keyfini yaşamak ve yaşam alanlarınızda bu muazzam ambiyansı yakalamak için ürünlerimize göz atabilir ve bizi tercih edebilirsiniz. Evinizde ve evinizin çeşitli alanlarında muhteşem bir uyum yakalamak için farklı renk ve modelde mermer modellerimiz ve bu modellerden üretilen farklı ürünlerimiz size sunulmaya hazır bir şekilde bekliyor.

Yaşam alanlarınızı güzelleştirmek, estetik ve dekoratif uyumu yakalamak, uzun ömürlü kullanım ve daha birçok sebep için mermeri seçin!