Geçmişten Günümüze Mermer

NUVALATTO Mermer

Mermer bu gün yaşam alanlarımızın pek çok farklı yerinde sıkça karşılaştığımız doğal taşlardandır. Sahip olduğu dayanıklı yapı ve şık görünümü insanlar tarafından en önemli terci sebeplerindendir. Özellikle ülkemizin mermer kaynakları noktasında ki zenginliği de oldukça dikkat çekicidir. Metamorfizma etkisi doğrultusunda oluşan mermerler çıkarıldığı yere göre de çeşitli farklılıklar gösterebilmektedir. Mermerin kullanım alanları günümüzde geniş bir ölçüde yaygınlık gösterdiği gibi geçmişte de mermer kullanılarak yapılmış önemli eserler bulunabilmektedir. Mermerciliğin sık olarak kullanıldığı alanlara bir göz attığımızda inşaat, mezar taşı, mutfak, banyo, merdiven, masa ve sehpa gibi çok çeşitli alan bulunmaktadır. Elbette mermerin kullanım alanları bu yazılanlarla da sınırlı değildir. Yaratıcılığın ve muhteşem tasarımların buluştuğu her yerde mermerin yansıması de önemli bir ihtiyaç konumundadır.

Tarihi Geçmişiyle Mermer Kullanımı

Bu gün çeşitli alanlarda sıkça kullandığımız birçok araç gerecin geçmişte de çeşitli amaçlarla kullanımları söz konusudur. Kullanım amacı, yöntemi, kullanım şekli her ne kadar değişiklik gösteriyor olsa da mermer de geçmişten günümüze kadar kullanılmış önemli bir madendir. Peki mermerin kullanımı hangi amaçlarla yapılmıştır, insanlar geçmişte mermeri nasıl kullanmışlardır bunları hiç düşündünüz mü? O halde bu merakımızı giderelim.

Mermer de pek çok farklı ürün gibi köklü bir kullanım geçmişiyle bu gün yaygın olarak kullanılmaktadır. Binlerce yıl öncesinde insanların hayatına giren mermerin bu gün neredeyse insanların hayatından hiç çıkmayacak bir kullanım alanına sahip olduğunu görüyoruz. Henüz yazının bulunmadığı zamanlarda kullanılmaya başlanan mermerin silah, eşya gibi çeşitli amaçlarla kullanıldığı belirtilmektedir. Fakat toplanan veriler ve bilgiler ışığında mermerin tarihi Neolotik Çağa dayandırılmaktadır. Mermerin ilk zamanlarda ki kullanım alanlarından birinin de heykelcilik olduğu bilinmektedir. Tarihte iz bırakmış pek çok devlet heykelcilik sanatında mermeri yaygın olarak kullanmış ve mermerin daha büyük kitleler tarafından tanınmasına katkı sağlamıştır. Sağlam, dayanıklı ve bir o kadar da güzel görünüme sahip olan mermerin medeniyetler için önemli bir kaynak olduğu giderek daha iyi anlaşılmıştır.

Mermerin kullanım alanları da insanların yaratıcı yaklaşımları ve her geçen gün çeşitlenen insan ihtiyaçları kapsamında çeşitlilik göstermektedir. Silah yapımı, heykelcilik gibi alanlarda kullanılan mermerler günümüz koşullarında çok daha farklı ve geniş bir kullanım alanlarıyla dikkat çekmektedir. Geçmişten Bu Güne Kadar Mermerin Kullanım Alanları

Mermerin kullanım alanları ve mermere olan ihtiyacın artması tarihte yer alan gelişmelerle birlikte değişikliğe uğramıştır. İnsanların konforunu artıracak pek çok gelişmeye ihtiyaç olarak mermerde geniş bir kullanım alanına ve amacına sahip olmuştur. Geçmişte ve ilk kullanım alanları düşünüldüğünde silah ve heykelcilik gibi ürünler için kullanılan mermer bu gün akıl almaz bir kullanım alanına sahip olmuştur. Mermerin kullanım alanında yaşanan bu gelişmeler farklı mermer çeşitleri hakkında da bizi aydınlatıcı bir rehber niteliğindedir. Mermer hakkında edindiğimiz bu bilgilerden sonra tarihte mermerle yapılmış önemli eserlere bir göz atmaya ne dersiniz?

Tac Mahal

Tac Mahal’ın hikâyesini belki daha önce duymuşsunuzdur. Babür Hükümdarı Şah Cihan bu yapının tasarlanması için bütün imkânları adeta seferber etmiştir. Saf beyaz mermer ile inşa edilen bu yapı 22 yıllık bir çalışmayla oluşturulmuştur. Eski zamanların imkânları düşünüldüğünde bu yapıya yapılan yatırımın ve emeğin de ne kadar büyük olduğu ortadadır. Tarihi ve coğrafi önemiyle bu gün pek çok kişi tarafından bilinen bu eser dünyada harika eserler listesinde yer almaktadır. Bir aşk hikâyesinin ürünü olarak inşa edilen bu yapıda Türk kültürünün de yansımaları mevcuttur.

Washignton Anıtı

Wastington anıtı inşasında da üç farklı mermer kullanımı söz konusudur. Amerika Birleşik Devletlerinde en çok ziyaret edilen yerler arasında yer alan bu anıt bu mermerin yansımalarının, en güzel yakıştığı anıtlardan biri olma özelliğini taşımaktadır. Bu muhteşem eser ABD’nin ilk başkanı George Washington için inşa edilmiştir.

“Mermerin tarihte ki önemi, kullanımı ve kullanım alanları hakkında önemli bilgiler edindiğinize göre birbirinden güzel mermer çeşitleri hakkında inceleme yapmak için sitemizde ufak bir gezinti yapabilirsiniz. Kullanım amaçlarınıza göre farklı yapılarda ve modellerde yer alan mermer çeşitlerimiz hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için iletişim kanalları aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz. “