Mermer Nasıl Temizlenir? Mermer lekeleri nasıl çıkar?

mermer tezgah temizliği, mermer masa temizliği, mermer döşeme temizliği

Mermer Nasıl Temizlenir? Mermer lekeleri nasıl çıkar?

Mermer, gösterişli mutfak tezgahlarından dekoratif yer döşemelerine kadar bir çok alanda kullanılan bir doğaltaşdır. Bu yüzden kir, leke ve sürtünme izlerinden etkilenir ve temizlemek gerekir. Basit ve etkili bir şekilde mermer nasıl temizlenir? Öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Önerimiz

Mermer yüzeyleri temizleyip kurumaya bıraktığınızda oluşan su lekelerini önlemek için, temizledikten sonra temiz bir mikro fiber bezle ile kurulayın.

Mermer Temizliği

Mermer kireç taşının metamorfizmasına sahip olduğundan dolayı yapısı gözenekli, yumuşakve özellikle de alkol, bazı temizlik malzemeleri ve portakal,mandalin narenciye meyvelerinde bulunan aside karşı hassastır. Bu yüzden dökülen sıvılar aşınmaya ve kahve gibi ürünlerin içerisinde bulunan pigmentlerin de leke bırakmasına sebep olurlar.

En iyi sonucu almak için mermer temizleme ürünleri kullanırken, içeriğinin aşağıdaki maddelere uyduğunu kontrol edin:

 • İz bırakmayan
 • Yağ ve su lekesi karşıtı
 • Durulama gerektirmeyen ürünler kullanmalısınız.

Düzenli Temizlik

Mermer zeminleri yorulmadan ve ovalamadan temizlemenin en önemli noktası, kirin ve lekenin zamanla birikmesine izin vermemektir. Bu kolay ve hızlı uygulayabileceğiniz metodu, günlük ev işi rutininizin bir parçası haline getirin. Kullanma talimatlarını mutlaka okuyup uyguladığınıza emin olun ve kullanmadan önce görünmeyen bir kısımda test edin.

 1. Çamaşır suyu gibi ağır kimyasallar içermeyen bir deterjanı, bir kova suya ekleyin.
 2. Yeri silin, çıkmayan leke izleri için fırça kullanarak fazla bastırmadan ovalayın.
 3. Temiz suyla durulayın ve yumuşak bir mikro fiber bezle kurulayın.

Dikkat: Sadece pH değeri sıfır olan temizlik ürünleri kullandığınızdan emin olun. Çünkü içerisinde asit bulunan ürünler yüzeyin çizilmesine ya da renk değişimine sebep olabilir. Ek olarak, ürünün kullanma talimatlarına uyduğunuza mutlaka emin olun.

mermer mutfak temizliği
mermer mutfak temizliği

Cilalı mı Cilasız mı?

Mutfak tezgahı ya da zemin gibi, mermer yüzeyleri profesyonel cila ürünleriyle cilalamak, lekelerden ve çizilmelerden koruyacaktır. Yeni üretilen mermer yüzeyler cila ile birlikte gelse de, eski yüzeylerin bakıma ihtiyacı olacaktır. Tavsiye için üreticinin talimatlarını gözden geçirin.

Dikkat: Eğer mermer yüzeyi yemek hazırlığı için kullanılıyorsaniz, ürünün bu tür kullanıma uygun olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Mermer Nasıl Temizlenir?

Mermer tezgahların temizliği, aşağıdaki iki yöntem sayesinde oldukça basittir:

Unutmayın: Yeni ürünleri ya da metotları denemeden önce, küçük bir kısımda test edin. Ürünün uygun olup olmadığından emin olamıyorsanız, üreticinin tavsiyesine başvurun. Eğer aşınma ya da renk değişimi meydana gelirse ürünü kullanmayı hemen bırakın ve bir uzmandan yardım alın.

Karbonat

 1. Bir su bardağı karbonatı suya ekleyin
 2. Solüsyona temiz bir bez batırın
 3. Fazla bastırmadan mermer yüzeyi silin ancak lekeli alanlar için biraz daha fazla bastırmanız gerekecektir
 4. 1-2 saat boyunca kurumaya bırakın
 5. Temiz su kullanarak durulayın ve yumuşak pamuklu bir bezle kurulayın

Tebeşir

Biraz garip gözükse de, mermer temizliğinde tebeşir kullanmak etkili bir sonuç verecektir:

 1. 3 adet tebeşiri kırın
 2. Toz haline gelinceye kadar havanda dövün
 3. Pamuklu bir bezi hafif nemlendirdikten sonra yuvarlak hareketlerle mermeri silin
Unutmayın

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın.