Mutfak Mermer Tezgah Uzun Ömürlü Bir Kullanım İçin Öneriler

Granit mermer tezgah modellerinden sonra son zamanların popüler taşlarından biri olarak mutfak, yemek odası ve yaşam alanlarının diğer bölümlerine önemli derecede katkı sağlamaktadır. Özellikle tezgah seçimi konusunda granitin tercih edilebilirliği her geçen gün yükselmektedir. Mutfak ve evlerinize zarafet katacak olan granit son derece dayanıklı bir yapıya sahiptir. Fakat sağlıklı ve uzun süreli bir kullanım için dikkate almanız gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. Bu yazımızda bu hususları sizlerle öneri olarak paylaşıyoruz.

Mermer Tezgah Yüzeyini ve Yapısını Koruyun

Tezgahın yüzeyi mermer veya granit ne olursa olsun içecek ve meyve sularının dökülmelerine karşı tezgah yüzeylerinizi korumanızda fayda var. Çünkü yiyecek ve içeceklerin yüzeyde oluşturduğu lekeler istenmeyen bir görünümü ortaya çıkarırken bu lekelerin yüzeyde uzun süreli kalması granit yüzeyin zarar görmesine de sebep olabiliyor. Tezgahlarda sık yapılan hatalardan biri de sıcak tencere ve tavaların yüzeye aniden koyulmasıdır. Yüzeyler her ne kadar ısıya dayanıklı olsa da bu şekilde bir yaklaşım içinde olmak uzun ömürlü bir kullanımı öteleyebilmektedir. Mümkün olduğunca yüzeyde leke ve iz bırakacak eşya, içecek ve yiyecekleri yüzeyden uzak tutmaya çalışın.

mermer tezgah temizliği, mermer masa temizliği, mermer döşeme temizliği

Temizlik ve Bakımdan Geçirin

Kullandığınız araç-gereç, eşya ne olursa olsun zaman zaman temizlik ve bakımdan geçmesi şart. Mutfak gibi kesme, doğrama, pişirme gibi işlemlerin yapıldığı yerse o zaman daha titiz davranmak daha sağlıklı olur elbette. Granit tezgahların temizlenmesinde zor bir işlem ve zahmetli bir temizlik söz konusu değildir. Yumuşak bir biz ya da sünger tezgahların yüzeyini temizlik için yeterlidir. Yüzeyde çıkması zor lekelere karşı farklı alternatifler kullanabilirsiniz. Fakat sıcak suyla temizlemeniz normalde yeterli olacaktır. Granit yüzeylerde çıkmakta zorlanan lekeler için özel granit temizleyicileri bulunmaktadır. Granit ve mermer masa, tezgah gibi yüzeylerde bu ürünleri güvenle kullanabilirsiniz.

Granit tezgahlarınızı temizlerken her temizleyici ürünü direk kullanmamaya özen gösterin çünkü bazı ürünler yüzeyde aşınmaya neden olabilir ve bu durumda tezgah ya da masanızın görünümü istenmeyen bir hale dönüşebilir. Yüzeyleri temizlerken ılık olarak nitelendirebileceğimiz bir sıcaklıkla suyla sünger ve bez kullanarak temizlik yapabilirsiniz. Eğer çıkmakta zorlayan lekeler olursa da granit temizleyicilerini kullanarak temizlik işlemlerini başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Granit mermer tezgah, masa ve diğer farklı yüzeyler için temizlik ve bakım işlemleri son derece önemlidir. Herhangi bir problem söz konusu olmadan yaşam alanlarınızda granitten en iyi şekilde faydalanabilmek için önerilerimizi dikkate alabilirsiniz. Granit yüzeylerin silinmesi ve bakımı konusunda olan bu önerilerin çoğunluğu aslında diğer yüzeyler için de kullanılabilir. Aşınan yüzeyler için tamir ve onarım gibi durumlar söz konusu olabiliyor fakat bu durumlarla karşılaşmamak için temizlik işlemlerini bir düzene oturtmanız yeterli olacaktır.

Eğer yeni bir mutfak dizaynı yapıyor ya da yaşam alanlarınıza katabileceğiniz tezgah, masa gibi arayış içerisindeyseniz Hurok kalitesiyle üretilen granit tezgah, granit-mermer masa modellerimize göz atabilir ve uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Kalite ve güvencenin adresi olan Hurok en güncel ve yeni ürün modellerini instagram hesabından güncel olarak paylaşmaktadır. Dilerseniz sosyal medya kanalları aracılığıyla güncel gelişmelerimiz ve kampanyalarımızdan haberdar olabilirsiniz.