Traverten Modelleri Doğal Güzelliğini Yaşam Alanlarına Yansıtıyor

waterjet mermer traverten

Traverten ve traverten modelleri jeolojik gelişmeler sonucu uzun süreli bir zaman aralığında oluşmaktadır. Travertenin sahip olduğu estetik görünüm ve kullanışlı yapısı taş ocakları tarafından işlenen bir kayaç olmasının önünü açmıştır. Ev, villa, otel gibi pek çok yaşam alanında sıkça tercih edilen travertenin kullanım alanı her geçen gün çeşitlenmektedir. Turizme de önemli katkılar sunan traverten doğal güzelliğini yaşam alanlarına yansıtarak muhteşem bir ambiyans oluşturmaktadır.

Traverten Kullanım Alanları

Doğal güzellikleri yaşam alanlarımıza yansıtma konusunda oldukça geniş imkânlara sahibiz. Evimiz, iş yerimiz ve diğer yaşam alanlarının traverten doğal taş yapısıyla eşsiz bir görünüm kazanması da bu imkânların ilk akla gelen örneklerindendir. Peki traverteni yaşam alanlarımızda nasıl kullanıyoruz hiç düşündünüz mü? Havuz kenarları, bahçe, evlerin giriş yolu gibi pek çok yapı travertenin kullanılabildiği yaygın alanlardır. Geçmişte cami, sanat merkezleri gibi yapılarda da traverten kullanımı görülmektedir.

Traverten yapısı gereği gözeneklere sahip olan ve doğallığı değiştirilmeden kısa bir işlemle müşterilere sunulmaktadır. Traverten aslında kullanım alanı olarak doğal güzelliği yansıtmak istediğiniz pek çok alanda kullanabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir sınırlama koymak ya da çerçeve çizmek pek doğru olmayabilir. Fakat gözenekli yapısı özellikle kayma tehlikesinin olduğu alanlarda traverten tercihinde önemli bir referanstır.

Travertenler kullanım alanlarına göre farklı çeşit ve modellerde yer almaktadır. Aynı zamanda taş ocaklarında kullanım alanlarına göre bu kayaçlarda çeşitli işlemler de yapılabilmektedir. Yüzey cilalama, eskitme, kenar kırma gibi işlemler traverten kayaçlarda sıkça yapılan işlemlerdir.

Traverten Modelleri

Traverten modelleri kayaçların bulunduğu coğrafi bölgenin özelliklerinden etkilenerek çeşitlenebilmektedir. Aynı zamanda benzer alanlarda farklı renklerde traverten kayaçlara da rastlanabilmektedir. Traverten renk çeşidi olarak farklı seçeneklerde bulunabildiği gibi bu renkler farklı renkleri barındıran bir karışım olarak daha çok bulunmaktadır. Gri, beyaz, siyah, sarı, pembe gibi renklerin karışımları traverten modellerinde sıkça yer almaktadır.

Antique Blend Traverten

Antique Blend traverten modeli birçok farklı rengin karışımını harmanlayan bir görünüme sahiptir. Doğal güzelliğini en iyi şekilde yaşam alanlarınıza yansıtabileceğiniz bu modeli bahçe kenarları, evinizin diğer alanları gibi farklı yerlerde kullanabilirsiniz.

peach blend traverten

Peach Blend traverten modeli canlı renk tonuyla harika bir ambiyans oluşturmaktadır. İç ve dış dekorda muazzam bir estetik sağlayabileceğiniz bu model tek renk tonunda benzer renklerin karışımını içeren bir görünüm sergilemektedir.

golden traverten

Golden traverten modelleri arasında altın renginin bileşenlerini yansıtmaktadır. Parlak görünümü ve altın rengiyle yaşam alanlarınıza muhteşem bir hava katacak bu traverten modelini pek çok farklı amaçla kullanabilirsiniz.

scabas traverten

Scabas traverten modeli usta bir ressamın fırçasını birbirine en uygun renkleri kâğıda serpiştirmişçesine muazzam bir görünüme sahiptir. Siyah, kahverengi, beyaz ve bu renklerin tonuna yakın ara renkler bu modelde canlı bir görünüm yaratmaktadır.